کلید اتوماتیک

کلید اتوماتیک

کلید اتوماتیک یک سوئیچ الکتریکی است که در مدارهای الکتریکی به منظور حفاظت از تأسیسات روشنائی، برق صنعتی، سیم و کابل و ماشین آلات در برابر اضافه بار و جریان اتصال کوتاه استفاده می شود. عملکرد اصلی آن این است پس از تشخیص خطا به طور خودکار جریان را قطع می کند. به دلیل اینکه فیوزها همیشه نمی توانند عمل حفاظت موضعی و انتخابی را در انواع مختلف شبکه ها بطور کامل و بدون خطا انجام دهند. و همچنین در شبکه سه فاز با بالا رفتن جریان اغلب قطع سه فاز بطور همزمان لازم و ضروری است. لذا نمی توان همیشه از فیوز و کلید- فیوز استفاده کرد.

علاوه بر این در بعضی از شبکه های توزیع می بایست به محض برگشت جریان (ولتاژ) یا افت بیش از حد مجاز ولتاژ، مدار بطور خودکار قطع و هشدارهای لازم ایجاد گردد. همچنین در بعضی موارد ورود اتوماتیک یا دستی دیزل ژنراتور یا ترانسفورماتور در شبکه توزیع جهت تداوم کار شبکه یا انجام تعمیرات دوره ای شبکه اجتناب ناپذیر می باشد، در این شرایط فقط می توان از کلید اتوماتیک استفاده کرد.

کلیدهای اتوماتیک به کلیدهایی گفته می شود که دارای رله هستند. هر کدام برای کاربردهای مخصوصی مورد استفاده قرار می گیرد. به طور مثال کلیدهای اتوماتیک هوایی دارای رله های بسیار هوشمندی از نوع رله های الکترونیکی هستند. کلیدهای غیر اتوماتیک کلیدهایی هستند که صرفا برای قطع و وصل جریان مورد استفاده قرار می گیرد و فاقد رله می باشند. به طور مثال کنتاکتور، یک تجهیز غیر اتوماتیک است که برای قطع و وصل های گوناگون با کاربردهای مختلف یک مشخصه ای دارد. مثلا”کنتاکتور AC3 برای بارهای القایی است.

کلید اتوماتیک برای جریان های بزرگ یا ولتاژ بالا معمولا با دستگاه های خنک کننده ایمنی حفاظتی طراحی شده اند تا یک وضعیت خطا و کارکردن مکانیسم باز شدن را کنترل کنند. اینها معمولا نیاز به یک منبع انرژی جداگانه مانند یک باتری دارند، گرچه برخی از مدارهای ولتاژ بالا دارای ترانسفورماتورهای فعلی، رله حفاظتی و یک منبع قدرت کنترل داخلی هستند.

معمولأ در کاتالوگ کلیدهای فشار ضعیف دو مشخصه فنی به نام های ICU و ICS مشخص شده اند که دانستن مفهوم آنها در انتخاب کلید مهم است.

ICU: جریان اتصال کوتاهی که کلید تنها یکبار بدون آنکه آسیبی ببیند قادر به قطع آن می باشد. و برای دفعات بعدی نیاز به تعمیر و سرویس و یا تعویض دارد.

ICS: جریان اتصال کوتاهی که کلید به دفعات قادر به قطع آن می باشد بدون اینکه آسیبی ببیند و یا نیاز به تعمیر و یا تعویض پیدا کند.

اتصال کوتاه در استاندارد IEC60974-2 دارای دو Category می باشد:

Category1: در این نوع، کلیدها بدون رنج اتصال کوتاه هستند. به ازای اتصال کوتاه، لازم است مورد بازبینی قرار گیرند.

Category2: در این نوع، کلیدها یک مدت زمان کوتاه برای تحمل جریان اتصال کوتاه دارند. این قضیه بهCurrent Limiting وسیله بستگی دارد. در این نوع حفاظت و سلامت تجهیزات بهتر از نوع اول است.

آمپر رایج کلیدهای اتوماتیک کمپکت از 160 تا ۱۶۰۰ آمپر است اما حداکثر تا ۳۲۰0 آمپر نیز ساخته می شوند. فریم این کلیدها با افزایش جریان نامی آنها بزرگ می شود.

برخی دیگر از مزایای کلیدهای اتوماتیک نسبت به فیوزها و کلید- فیوزها عبارتند از:

– کلید خودکار پس از قطع مدار در اثر جریان زیاد و یا هر عامل دیگری بلافاصله مجددا آماده بهره برداری می باشد.

– با کمک کنتاکتهای فرعی که در آن تعبیه شده می توان وضعیت کلید را در هر حالت (قطع، وصل یا وقوع خطا) توسط سیگنال تعیین و در اطاق فرمان منعکس کرد.

– ساختمان این کلیدها بگونه ای است که اگر کلید را بر روی یک مدار اتصال کوتاه شده ببندیم، در ضمن عمل بسته شدن، رله اضافه جریان کلید به سرعت وارد عمل شده و مدار را قطع می کند.

توسط |2019-07-22T16:08:01+03:30جولای 3rd, 2019|مطالب کاربردی|بدون ديدگاه

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه