وکیوم بویلر Vacuum Boiler

وکیوم بویلر براساس این اصل عمل می ­کند که آب در دمای پایین ­تری به جوش می آید و تحت فشار پایین­ تر تبخیر می­ شود. در فشار منفی، آب را می ­توان در دمای زیر 100 درجه سانتیگراد به جوش آورد و با مصرف سوخت کمتر بخار تولید کرد. علاوه بر این، دیگ بخار خلا(وکیوم بویلر) دارای عمر طولانی و ایمنی بالاست. تغییرات دمای جوش آب برحسب میزان خلا در نمودار زیر نمایش داده شده است.

تغییرات دمای جوش آب برحسب میزان خلا

نمودار تغییرات دمای جوش آب برحسب میزان خلا

از وکیوم بویلر می توان در موارد زیر استفاده کرد:

کارخانه شیمیایی، کارخانه نساجی، مواد غذایی و آشامیدنی، تولید پوشاک، کارخانه کاغذ، چاپ و رنگرزی، کارخانه سیمان، کارخانه کود، کارخانه های تولید مواد غذایی، کارخانه لاستیک، مدارس، هتل، استخر شنا، بیمارستان و ...

ژنراتور وکیوم بویلر ها از یک محفظه هوا بند و خلا تشکیل شده است. در این محفظه آب میانی در بویلر از طریق تبخیر و چگالش گرما را به مبدل­ها منتقل و آب گرم را فراهم می کند. ساختار داخلی بویلر می تواند به طور مستقیم آب مورد نیاز، و همچنین آب چند منظوره با درجه حرارت متفاوت را ارائه دهد. وکیوم بویلر ایمن و پایا تحت فشار منفی کار می کند، و دارای شش تابع حفاظتی است:

1)کنترل سطح پایین آب                2)کنترل فشار                                3)کنترل دما

4)کنترل ایمنی مشعل                 5)کنترل حفاظت از آسیب                 6)کنترل حفاظت فیزیکی. خطر انبساط، انفجار و ترک ندارد.

مزایای وکیوم بویلر

با توجه به اینکه سیال میانی از  محفظه بویلر خارج نمی شود و همچنین به دلیل عدم وجود اکسیژن در محفظه خوردگی تا حد صفر کاهش پیدا کرده، طول عمر بویلر 2-3 برابر بویلر های رایج است.

با توجه به ادغام مناسب دیگ بخار و مشعل وساختار کامل لوله­ های خنک­ کننده دود با سرعت فوق العاده بالا، دیگ دارای راندمان حرارتی بالاتر و انتشار NOX پایین ­تری است. شیار و فین های تعبیه شده منحصر به فرد داخل لوله ها، به طور قابل توجهی عملکرد انتقال حرارت را بهبود می­ بخشد. سطح انتقال حرارت آن 5 برابر بیشتر از لوله معمولی آتش خوار است که باعث کاهش ابعاد دیگ بخار می ­شود.

به طور خلاصه، لوله ­های خنک­ کننده دود با سرعت فوق­ العاده بالا منجر به کارایی بالا و صرفه جویی در مصرف انرژی می ­شود. با توجه به مقدار کم حرارت عامل در لوله ها و روش جابجایی حرارت توسط بخار فشار پایین، آب گرم را می توان در 5 دقیقه تولید کرد. تقریبا هیچ بار اضافی برای پیش گرمایش اولیه برای کاهش هزینه سوخت وجود ندارد. بار گرمایی در همه نقاط برابر است و غلظت گرمائی ندارد زیرا بخار گرما را به طور غیرمستقیم توزیع می ­کند.

وکیوم بویلر

تصویر شماتیک از بویلر آب گرم وکیوم

توسط |2019-07-24T10:03:54+03:30مارس 13th, 2019|مقاله|بدون ديدگاه

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه