مبدل های صفحه ای

مبدل صفحه ای چیست؟

مبدل های صفحه ای نوعی از مبدل های حرارتی که از تعدادی صفحه فلزی مستطیل شکل که با فاصله در کنار هم تشکیل می شوند، این فواصل مسیرهای جداگانه (کانال) را به منظور عبور سیال فراهم می کنند. صفحات با میله های نگهدارنده و یک صفحه مقاوم در هر طرف به یکدیگر بسته می شوند. مبدل صفحه ای واشردار تا 300psi و مبدل صفحه ای لحیم شده تا 450psi فشار را می تواند تحمل کند.(معادل 500⁰F )

مبدل صفحه ای لحیم شده دارای واشر و قاب نگهدارنده صفحات نمی باشد. این صفحات توسط مس یا نیکل مذاب به یکدیگر لحیم می شوند و در سیستم هایی که نگرانی ناشی از عدم نگهداری دستگاه وجود ندارد بسیار مقرون به صرفه است. مبدل حرارتی جوشی صفحات را از لبه هایشان به یکدیگر می توان جوش داد که به آن مجموعه cassete گفته می شود.  هنگامی که سیال خورنده باشد و واشر مناسب موجود نباشد از مدل جوشی استفاده می شود.

مبدل صفحه ای واشردار پرکاربردترین نوع آن است. واشرها به صفحات چسبیده و یا درون شیار تعبیه شده در صفحات قرار داده می شوند. شکل هر واشر در هر صفحه، تعیین کننده محل ورود و خروج سیال و در نهایت موجب جریان یافتن سیال به صورت مخالف جهت می شوند و تا دمای 320⁰F مورد استفاده قرار می گیرند.

نقشه انفجاری مبدل صفحه ای

فاکتور U در مبدل های صفحه ای بین 3 تا 5 برابر مبدل های پوسته لوله ای است. چرا که اختلاط بالا توسط شیارهای صفحات در این مبدل ها به وجود می آید و جابه جایی حرارتی را افزایش می دهد. اما این مبدل ها افت فشار بیشتر و میزان رسوب بالاتری نسبت به مبدل های پوسته لوله ای دارند.

 در مبدل های پوسته لوله ای فضای موردنظر بیشتری برای نصب و تعمیر و نگهداری باید در نظر گرفت به طوریکه امکان بیرون آمدن دسته تیوب ها وجود داشته باشد. درحالیکه مبدل های حرارتی صفحه ای کمترین فضا را اشغال می کنند و هزینه لوله کشی کمتری دارند. مبدل های پوسته لوله ای با اختلاف دمای 5 تا 10 درجه سانتیگراد میان دوسیال کار می کنند. در نوع صفحه ای می تواند تنها با اختلاف 3 تا 5 درجه سانتیگراد کار کند. این امر این امکان را می دهد تا از چندین اوپراتور به صورت سری و برای رسیدن به غلظت بیشتر در محصول نهایی استفاده شود. در نتیجه انرژی کمتری مورد استفاده قرار می گیرد که امروزه کاربرد زیادی در کارخانه های شکر، کاغذسازی، داروسازی، محصولات بهداشتی و غیره دارد.

مطالب مرتبط

انواع سیستم های گرمایش خانگی

توسط |2019-07-31T15:02:53+03:30فوریه 20th, 2019|مقاله|1 ديدگاه

در باره نویسنده :

يك ديدگاه

  1. azizi 24/02/2019 در 12:58 ب.ظ - پاسخ دادن

    ممنون از مطالب کاربردی تون

ثبت ديدگاه