داکت اسپلیت

داکت اسپلیت

داکت اسپلیت در واقع همان اسپلیت یا کولر گازی است. با این تفاوت که در کولر گازی یونیت داخلی به صورت دیواری یا سقفی روکار اجرا می شود. یونیت داخلی داکت اسپلیت به صورت توکار و درون سقف کاذب نصب می شود. سپس با کانال کشی به اتاق ها یا قسمت های مختلف یک واحد از ساختمان متصل شده و هوای تازه را بعد از فیلتر کردن و تنظیم دما در آنها توزیع می کند.

البته داکت اسپلیت تنها در سیکل سرمایش مشابه کولر گازی عمل می کند و در سیکل گرمایش کاملا با آن متفاوت است. به طوریکه در یونیت داخلی آن، کویل آب گرم وجود دارد که در فصل زمستان آب گرمی که توسط پکیج یا موتورخانه ایجاد می شود، درون کویل ها جریان می یابد و دیگر از سیکل تبرید تراکمی در گرمایش استفاده نمی شود.

امروزه داکت اسپلیت ها در انواع اینورتور(دور متغیر) و معمولی(دور ثابت) و تک فاز و سه فاز به بازار عرضه می شود. ظرفیت سرمایش و گرمایش داکت اسپلیت نسبت به اسپلیت بیشتر است و فضاهای بزرگتری را می توان با آن تهویه کرد.

مزایای داکت اسپلیت ها

  1. صرفه جویی در هزینه برق

در صورتی که خانه ای بیشتر از 3 اتاق برای تهویه مطبوع داشته باشد، داکت اسپلیت در مقایسه با هزینه های تعمیر و نگهداری چند اسپلیت مجزا بازده انرژی بالاتری دارد.

داکت اسپلیت های دور متغیر به طور مداوم خروجی خنک کننده و حرارت خود را مطابق با دمای اتاق تنظیم می کنند. هنگامی که به دمای مورد نظر رسید، تکنولوژی اینورتر دمای اتاق را حفظ کرده و در عین تامین آسایش، بازده بیشتری هم دارد. سیستم داکت اسپلیت با استفاده از تکنولوژی اینورتر در زمان استارت با مقدار جریان مصرفی بسیار پایین شروع به کار می کند. همین امر سبب کاهش زیاد مصرف برق می گردد زیرا در دستگاه های معمولی در زمان استارت بیشترین جریان برق مصرف می شود.

دستگاه اینورتر پس از استارت به مرور جریان مصرف برق خود را بالا می برد و کمپرسور با حداکثر ظرفیت شروع به کار می کند. پس از مدتی حدود نیم تا یک ساعت پس از خنک سازی محیط و نزدیک کردن دمای محیط به دمای دلخواه به مرور میزان مصرف جریان برق را کم می کند. متناسب با ظرفیت مورد نیاز برق مصرف می کند و از روشن و خاموش کردن بی مورد دستگاه جلوگیری می کند. همین امر سبب کاهش حدود 30% هزینه و مصرف برق در داکت اسپلیت اینورتر در مقایسه با داکت اسپلیت های معمولی می گردد. به عنوان مثال اگر مصرف برق و آب کولر آبی با مصرف برق دستگاه داکت اسپلیت اینوتر مقایسه کنیم، متوجه می شویم که این دو اختلاف زیادی باهم ندارد که همین امر سبب رضایت مصرف کننده از دستگاه های داکت اسپلیت اینورتور می باشد.

  1. بدون سر و صدا

با توجه به اینکه داکت ها از تمام عوامل ایجادکننده سر و صدا دورهستند، سیستم حتی از اسپلیت های مجزا هم سر و صدای کمتری دارد. همچنین داکت اسپلیت ها مجهز به سیستم فوق کم صدا (super silent) می باشند.

  1. کنترل بیشتر و انعطاف پذیری

با داکت اسپلیت، شما کنترل بیشتری بر سرمایش منزل خود نسبت به دیگر سیستم های تهویه مطبوع دارید.

  1. دمای کنترل شده با منطقه بندی تهویه مطبوع

یکی دیگر از مزایای بزرگ داکت اسپلیت ها این است که توانایی تهویه مطبوع منطقه ای دارند. یک سیستم تهویه مطبوع منطقه ای امکان تنظیم درجه حرارت در اتاق های مجزا را فراهم می کند.

استفاده از داکت اسپلیت منطقه ای در حالی که یک محیط بسیار راحت برای زندگی و محیط کار فراهم می کند هزینه برق را نیز کاهش می دهد. در شب، به راحتی می توان تنها در اتاق خواب درجه حرارت را کاهش داد به این معنی که هزینه بیهوده برای خنک کردن کل خانه پرداخت نمی کنید.

در یک محیط تجاری، می توان دفتر یا کارگاه را خنک کرده و انبار را خنک نکنید و یک محیط کار راحت بدون نیاز به هزینه اضافه فراهم کنید.

گروه صنعتی آسایش را در اینستاگرام دنبال کنید.

توسط |2019-07-24T10:22:22+03:30می 11th, 2019|مطالب کاربردی, مقاله|بدون ديدگاه

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه