بویلر چگالشی condensing boiler

//بویلر چگالشی condensing boiler

بویلر چگالشی condensing boiler

در همه بویلرها تحت شرایط خاصی ممکن است چگالش رخ دهد. تفاوت بین بویلر چگالنده و معمولی در این است که بویلر چگالنده برای کارکردن درازمدت در محیط چگالشی مناسب است. اما بویلر چگالنده نمی تواند دوام بیاورد، چرا که میعانات گاز خورنده است.

کاهش دمای گازهای دودکش باعث ایجاد چگالش می شود. نقطه شبنم محصولات احتراق گاز طبیعی، نقطه ای که در آن چگالش رخ می دهد، حدود 130 درجه فارنهایت است. در دمای بالاتر از این، رطوبت در محصولات احتراق به صورت بخار آب باقی می ماند. در دمای پایین تر، بخار آب تغییر فاز داده و به صورت مایع از محصولات احتراق خارج می شود. با این تغییر فاز، انرژی اضافی بیشتر از گرمای نهان محصولات احتراق منتشر می شود. در بویلرها، این تغییر فاز در یک سطح گرمایی اتفاق می افتد و انرژی آزاد شده از طریق این سطح به آب بویلر در طرف دیگر منتقل می شود. با به دام انداختن این انرژی، که در دودکش یک بویلر معمولی از دست می رود، بویلر چگالنده به بازده بالاتری دست می یابد.

به طور طبیعی، دمای محصولات احتراق را نمی توان تا 130 درجه فارنهایت کاهش داد، مگر اینکه برخی از سطوح گرمایی در بویلر دمای کمتر یا برابر با 130 درجه فارنهایت داشته باشند. تنها راه رسیدن به این هدف این است که دمای آب ورودی بویلرکمتر یا برابر 130 درجه فارنهایت باشد. به سادگی اظهار داشت، اگر دمای آب بازگشتی به بویلر بالاتر از 130 درجه فارنهایت باشد، چگالش نمی تواند رخ دهد؛ حتی اگر بویلر در کمترین میزان تولید انرژی قرار دارد. این پدیده را می توان توسط قوانین فیزیک به اثبات رساند. بالاترین بازده قابل دستیابی در یک بویلر معمولی تقریبا 87٪ است. در این بازده، قطعا چگالش در خروجی رخ می دهد.

بالاترین میزان بازده زمانی اتفاق می افتد که دمای بازگشت بسیار کم همزمان با قابلیت کاهش تولید انرژی بویلر اتفاق بیفتد. در شرایط بهینه، کاهش نرخ سوخت بویلر چگالنده می تواند بیش از 95٪ باشد.

مزایای نصب بویلرهای چگالشی

همانطور که در بالا ذکر شد، استفاده از بویلر چگالنده مشروط به در دسترس بودن آب با دمای به اندازه کافی پایین برای کندانس کردن است. در غير اينصورت، هزینه گزافی باید صرف شود. برای مثال، در یک نصب با نقطه کارکرد دمایی 160 درجه فارنهایت یا بازنشانی در فضای باز با دمای آب بازگشتی 140 درجه فارنهایت، بویلر چگالنده کارآمدتر از بویلر غیرچگالنده است، اما به سرمایه گذاری بالاتری نیاز دارد.

بویلرهای چگالنده برای نصب و راه اندازی با یک سیستم کنترل فضای باز که دمای آب بازگشتی را به حداقل 120 درجه فارنهایت کاهش می دهد، مناسب هستند که فرصتی را برای کندانس شدن در روزهای خنک تر فصل گرم فراهم می کند. با طرح های معمول کنترل فضای باز، امکان استفاده از سیستم های بویلر هیبریدی که در آن بویلرهای چگالنده با غیرچگالنده ترکیب شده اند وجود دارد تا از مزایای راندمان بالای هر دو، زمانی که دمای سیکل اجازه می دهد و هزینه اولیه پایین تر بویلرهای غیر چگالنده زمانیکه دمای حلقه برای ایجاد چگالش بسیار زیاد است، بهره مند شود.

بهترین گزینه برای بویلرهای چگالشی، سیستم های کم دما مانند ذوب برف و تامین گرمای منبع آب سیکل پمپ گرمایی است که در آن به طور معمول دمای ورودی آب در دمای زیر 100 درجه فارنهایت قرار می گیرد و بویلر فرصت کافی برای کاهش نرخ سوختن با این درجه حرارت پایین آب را دارد.

مطالب مرتبط

بویلر چیست؟

توسط |2019-07-31T11:29:47+03:30مارس 14th, 2019|مقاله|بدون ديدگاه

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه